Λογότυπο ΕΛΟΠ

Κριτήρια συμμετοχής στους Βαλκανικούς Αγώνες του 2018

Ενημερωτική επιστολή απέστειλε η ΕΛ.Ο.Π. στα σωματεία μέλη σχετικά με τις αποφάσεις της Τεχνικής Επιτροπής για τα κριτήρια συμμετοχής των αθλητών και αθλητριών στους Βαλκανικούς αγώνες παίδων/κορασίδων και παμπαίδων/παγκορασίδων του 2018.

Σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό, δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν οι κάτωθι αθλητές και αθλήτριες που πληρούν τα κάτωθι:

1. Οι αθλητές/τριες συμμετέχουν αυστηρά και μόνο στην κατηγορία κιλών που αγωνίσθηκαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2018,
  2. Συμμετέχουν αυστηρά και μόνο οι αθλητές/τριες που κατέλαβαν 1η-3η θέση το έτος 2018,
  3. Δικαίωμα συμμετοχής έχει ο 1ος της κατηγορίας που δηλώθηκε εντός της προβλεπόμενης καταλυτικής ημερομηνίας,
  4. Στις κατηγορίες βάρους που δηλώθηκαν περισσότεροι αθλητές, δικαίωμα συμμετοχής κατά σειρά προτεραιότητας έχουν οι εξής:
    α) Ο 2ος και ο 3ος της κατηγορίας που ηττήθηκαν από τον 1ο της κατηγορίας,
    β) Ο 3ος αθλητής που έχασε από τον 2ο της κατηγορίας,
  5. Στις κατηγορίες που δηλώθηκε να συμμετάσχει ο 1ος της κατηγορίας, θα γίνει αγώνας πρόκρισης του 2ου και 3ου της κατηγορίας που ηττήθηκαν από τον 1ο.
  6. Οι εκπρόθεσμες δηλώσεις συμμετοχής αθλητών/τριών θα εξετασθούν από το Δ.Σ. της ΕΛ.Ο.Π