Απολογισμός της ελληνικής αποστολής ελευθέρας πάλης στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων

Με μία πέμπτη και δύο έβδομες θέσεις επιστρέφει από το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης παίδων & κορασίδων, που διεξάγεται στα Σκόπια, η εθνική ομάδα της ελευθέρας πάλης.

Πιο συγκεκριμένα την 5η θέση κατέκτησε ο Γιάννης Μαρτίδης, ενώ την 7η οι Χριστόφορος Λοϊζίδης και Δημήτρης Τουλκερίδης. Σε γενικές γραμμές οι Έλληνες αθλητές τα πήγαν αρκετά καλά και δείχνουν να έχουν κάνει προόδους.

Αναλυτικότερα:

Στην κατηγορία των 51 κιλών ο Γιάννης ΜΑΡΤΙΔΗΣ ηττήθηκε στα προκριματικά από τον Αρμένιο Manvel KHNDZRTSYAN, ο οποίος στην συνέχεια έφτασε έως τον τελικό δίνοντας την ευκαιρία στον Μαρτίδη να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.

Στην πορεία του προς τον μικρό τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του Βούλγαρου αντιπάλου του, Nikola Nikolaev VIKTOROV με τεχνική υπεροχή (10-0). Στον επόμενο γύρο τον ρεπεσάζ και στον αγώνα που τον έστειλε στον μικρό τελικό του ομίλου ο Μαρτίδης κέρδισε τον Πολωνό αντίπαλό του Daniel Piotr BUDYKA, στα σημεία με 4-3.

Στο μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο ο Έλληνας πρωταθλητής πάλεψε απέναντι στον Ρώσο Samvel TERZIAN κατακτώντας τελικά την 5η θέση στην διοργάνωση.

Προκριματικός γύρος των 51 κιλών: M. KHNDZRTSYAN (ARM) εναντίον Ι. ΜΑΡΤΙΔΗ (GRE)

Ρεπεσάζ των 51 κιλών: Ι. ΜΑΡΤΙΔΗΣ (GRE) εναντίον N. VIKTOROV (BUL)

Ρεπεσάζ των 51 κιλών: Ι. ΜΑΡΤΙΔΗΣ (GRE) εναντίον D. BUDYKA (POL)

Αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο των 51 κιλών: Ι. ΜΑΡΤΙΔΗΣ (GRE) εναντίον S. TERZIAN (RUS)

Στην κατηγορία των 60 κιλών ο Γιώργος ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΣΙΔΗΣ, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, ηττήθηκε με από τον Mezhlum MEZHLUMYAN (ARM) με 8-6 και αποκλείστηκε.

Προκριματικός γύρος των 60 κιλών: Γ. ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΣΙΔΗΣ (GRE) εναντίον M. MEZHLUMYAN (ARM)

Στην κατηγορία των 65 κιλών ο Χριστόφορος ΛΟΪΖΙΔΗΣ επικράτησε με 12-2 του Liran BENOGUEV (ISR) στον προκριματικό γύρο και προκρίθηκε στους «16». Εκεί αντιμετώπισε τον Filip TASEV (FYROM) κι επικράτησε εύκολα με 7-0.

Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον Magomed ABDULKADYROV (RUS) και ηττήθηκε με 9-5, ο Ρώσος έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε την ευκαιρία στον Έλληνα πρωταθλητή να συνεχίσει στην διαδικασία των ρεπεσάζ, όπου παρότι έδωσε γερή μάχη απέναντι στον Μολδαβό Veniamin BORZIN, ηττήθηκε με 1-0.

Προκριματικός γύρος των 65 κιλών: Χ. ΛΟΪΖΙΔΗΣ (GRE) εναντίον L. BENOGUEV (ISR)

Γύρος 1/8 των 65 κιλών: Χ. ΛΟΪΖΙΔΗΣ (GRE) εναντίον F. TASEV (FYROM)

Γύρος 1/4 των 65 κιλών: M. ABDULKADYROV (RUS) εναντίον Χ. ΛΟΪΖΙΔΗ (GRE)

Ρεπεσάζ των 65 κιλών: V. BORZIN (MDA) εναντίον Χ. ΛΟΪΖΙΔΗ (GRE)

Στα 71 κιλά ο Γιάννης ΜΟΥΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή από τον Γάλλο Sofiane PADIOU BELMIR και δεν συνέχισε στη διοργάνωση.

Προκριματικός γύρος των 71 κιλών: Ι. ΜΟΥΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (GRE) εναντίον S. PADIOU BELMI (FRA)

Στην κατηγορία των 80 κιλών ο Χαράλαμπος ΑΥΤΟΦΟΡΙΔΗΣ επικράτησε του Juho Joel Eemeli RUUSILA (FIN) με 10-7. Στον επόμενο γύρο ηττήθηκε από τον Τούρκο Suleyman DUR με τεχνική υπεροχή και αποκλείστηκε.

Προκριματικός γύρος των 80 κιλών: Χ. ΑΥΤΟΦΟΡΙΔΗΣ (GRE) εναντίον J. RUUSILA (FIN)

Γύρος 1/8 των 80 κιλών: S. DUR (TUR) εναντίον Χ. ΑΥΤΟΦΟΡΙΔΗ (GRE)

Στη φάση των «1/8» σταμάτησε η πορεία του Γκίβι ΜΠΛΙΑΤΖΕ στην κατηγορία των 92 κιλών. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 8-2 από τον Ματόρνι (Λευκορωσία).

Γύρος 1/8 των 92 κιλών: Γ. ΜΠΛΙΑΤΖΕ (GRE) v. A. MATORNY (BLR)

Στα 110 κιλά ο Δημήτρης Τουλκερίδης ηττήθηκε στους «16» από τον Islam Aslangereyvic ABUEV, όμως ο Αζέρος προκρίθηκε στον τελικό κι «έστειλε» τον Τουλκερίδη στα ρεπεσάζ. Όπου δυστυχώς ηττήθηκε με 8-1 από τον Λευκορώσο Uladzislau KHAMITSKI και περιορίστηκε κι αυτός στην 7η θέση.

Γύρος 1/8 των 110 κιλών: Δ. ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ (GRE) v. I. ABUEV (AZE)

Ρεπεσάζ των 110 κιλών: Δ. ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ (GRE) εναντίον U. KHAMITSKI (BLR)