Πολίτες ή οπαδοί;

Facebook και palema.gr Twitter και palema.gr GooglePlus και palema.gr RSS και palema.gr

Είστε εδώ:Αρχική»Ειδήσεις»Αποτελέσματα αγώνων»Απολογισμός ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών & Γυναικών

Απολογισμός ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών & Γυναικών

Γράφτηκε από τον  Τρίτη, 29 Αυγούστου 2017
  • μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Η αφίσα των αγώνων. Η αφίσα των αγώνων. United World Wrestling

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 27 Αυγούστου το Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης ανδρών και γυναικών του 2017, το οποίο φιλοξενήθηκε στο Παρίσι και όπου η χώρα μας πανηγύρισε ένα χάλκινο μετάλλιο.

Στην άκρως επιτυχημένη αυτή διοργάνωση συμμετείχαν 260 αθλητές από 54 χώρες στην ελληνορωμαϊκή, 191 αθλήτριες από 44 χώρες στην ελευθέρα γυναικών και 233 αθλητές από 56 χώρες στην ελευθέρα πάλη.

Η χώρα μας στην ομαδική κατάταξη κατέλαβε την 30η θέση με 1 βαθμό στην ελληνορωμαϊκή την 16η θέση στην ελευθέρα γυναικών με 8 βαθμούς και την 31η θέση με 0 βαθμούς στην ελευθέρα πάλη ανδρών.

Αναλυτικότερα οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών:

Στην ελληνορωμαϊκή ανδρών:

1. Ο Χρήστος Θεοδωράκης ηττήθηκε από τον Ελβετό αντίπαλό του Flavio FREULER στον γύρο των 1/16 της κατηγορίας των 66 κιλών με 8-0 στα σημεία.
  2. Ο Γεώργιος Πρεβολαράκης ηττήθηκε στον γύρο των 1/16 της κατηγορίας των 75 κιλών από τον Δανό Rajbek Alvievich BISULTANOV με 8-0 στα σημεία.
  3. Ο Λαοκράτη Κεσίδη αντιμετώπισε επιτυχώς τον Κουβανό Reiniel Pablo DIAZ RAMOS με 14-5 στα σημεία στον γύρο των 1/16 των 98 κιλών. Ηττήθηκε όμως στον επόμενο γύρο από τον Λιθουανό Vilius LAURINAITIS με 3-1 στα σημεία ολοκληρώνοντας και αυτός την συμμέτοχή του στην διοργάνωση.
  4. Ο Νικόλαος Λέων ηττήθηκε με 2-1 αντιμετωπίζοντας στον γύρο των 1/8 τον Λευκορώσο Kiryl HRYSHCHANKA.

Στην ελευθέρα γυναικών:

Η Μαρία Πρεβολαράκη αντιμετώπισε με επιτυχία στον γύρο των 1/8 την Aigul NURALIM από το Καζακστάν (5-0), ενώ στον προημιτελικό (1/4) ηττήθηκε με 6-4 από την Λευκορωσίδα Vanesa KALADZINSKAYA. Με την επικράτηση της Λευκορωσίδας στον όμιλο έφτασε στον τελικό της κατηγορίας, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην πρωταθλήτριά μας να αγωνιστεί στο ρεπεσάζ, όπου νίκησε με άνεση την Μολδαβή Iulia LEORDA με 3-1, εξασφαλίζοντας έτσι την συμμετοχή της στον μικρό τελικό. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, κέρδισε με πτώση την Ρουμάνα Estera DOBREΗ.

Στην ελευθέρα ανδρών:

1. Ο Κύριλλος Μπινενμάουμ ηττήθηκε από τον Κουβανόαντίπαλό του Livan LOPEZ AZCUY στον προκριματικό γύρο της κατηγορίας των 74 κιλών με 12-1 στα σημεία.
  2. Ο Τιμοφέι Ξενίδης ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο της κατηγορίας των 97 κιλών από τον Ουκρανό Pavlo OLIINYK με 4-14 στα σημεία.

Στον πίνακα που ακολουθεί μπορείτε να δείτε συνοπτικά κάποια στοιχεία για τους Έλληνες αθλητές και την Ελληνίδα αθλήτρια.