Ολοκληρώθηκε το φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Βετεράνων στα δύο στυλ Ολυμπιακής πάλης που διεξήχθη στο Plovdiv της Βουλγαρίας από 09 έως και τις 15 Οκτωβρίου.
Από ελληνικής πλευράς στα 69 κιλά της ηλικιακής κατηγορία Γ’ ο Μανώλης Καραβάνος , στα 58 κιλά της ηλικιακής κατηγορίας Δ’ ο Νίκος Τσιακάρας και στα 69 κιλά της ηλικιακής κατηγορίας Δ’ ο Γρηγόρης Νικητίδης βρέθηκαν κοντά στα χάλκινα μετάλλια των κατηγοριών τους αλλά κατετάγησαν τελικά 5οι. Τα συγχαρητήρια μας τόσο για την συμμετοχή όσο και για την προσπάθειά τους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης στην ηλικιακή κατηγορία Α’ έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα ελληνορωμαϊκής στην ηλικιακή κατηγορία Α’ |
|||
Κατ. βάρους | Θέση | Αθλητής | Χώρα |
58 κιλά (4 αθλητές) |
1ος | Mahdi Noorali AHMADI SHOURKAEI |
Ιράν |
2ος | Maksim DUSHUKHIN |
Ρωσία |
|
3ος | Lukasz Brunon KONKEL |
Πολωνία |
|
4ος | Balazs LASZLO | Ουγγαρία |
|
63 κιλά (9 αθλητές) |
1ος | Azad Mohammadsaeid ALIMOHAMMADPOUR |
Ιράν |
2ος | Andrejs DROZDOVS | Λετονία | |
3ος | Norman Richard MANNING | ΗΠΑ | |
3ος | Ruslan SHOGENOV | Ρωσία | |
69 κιλά (16 αθλητές) |
1ος | Aake Tobias KANTOLA | Σουηδία |
2ος | Ianosh OGLY | Ρωσία | |
3ος | Farzad Yaber HEIDARIALKASIR |
Ιράν | |
3ος | Juan NEL | Νότιος Αφρική | |
76 κιλά (9 αθλητές) |
1ος | Mohammadbagher Abdolrahim ZARE |
Ιράν |
2ος | Evgenii GLAZKOV | Ρωσία | |
3ος | James Robert MEDEIROS II | ΗΠΑ |
|
3ος | Orlando BARBOSA DA SILVA FOLHES |
Βραζιλία | |
85 κιλά (9 αθλητές) |
1ος | Omid MOSAVI | Σουηδία |
2ος | Aleksandr KASENKO | Ρωσία | |
3ος | Mohammad Sadegh Bagher KHOSHNOUDI |
Ιράν | |
3ος | Yuliyan GEORGIEV | Βουλγαρία | |
97 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | Mahdi Hossein KARIMI | Ιράν |
2ος | Petar Lyudmilov BOGAEVSKI | Βουλγαρία |
|
3ος | Mikhail VOLODKIN | Ρωσία | |
3ος | Naci GUNBEY |
Τουρκία | |
130 κιλά |
1ος | — | — |
2ος | — | — | |
3ος | — | — | |
3ος | — | — |
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης στην ηλικιακή κατηγορία Β’ έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα ελληνορωμαϊκής στην ηλικιακή κατηγορία Β’ |
|||
Κατ. βάρους | Θέση | Αθλητής | Χώρα |
58 κιλά (7 αθλητές) |
1ος | Aleksandr SEREBRINNIKOV | Ρωσία |
2ος | Simon REBHOLZ |
Γερμανία |
|
3ος | Geir LARSEN |
Νορβηγία |
|
3ος | David BIGEAUD | Γαλλία |
|
63 κιλά (9 αθλητές) |
1ος | Hamid Reza Ali HABIBI | Ιράν |
2ος | Constantin BORASCU | Ρουμανία | |
3ος | Amankos NIYAZOV | Καζακστάν | |
3ος | Aleksandr KUCHEROV | Ρωσία | |
69 κιλά (14 αθλητές) |
1ος | Jimmy Fredrik SAMUELSSON | Σουηδία |
2ος | Badri ANTADZE | Γεωργία | |
3ος | Cebrail KARAKAS | Τουρκία | |
3ος | Johan Mikael Sebastian HEDBERG |
Σουηδία | |
76 κιλά (14 αθλητές) |
1ος | Danil LISHCHINSKY | Ισραήλ |
2ος | Kairat BORUMBAYEV | Καζακστάν | |
3ος | Yury BURSIN | Ρωσία |
|
3ος | Olof Rudolf Mattias HARTVIG | Σουηδία | |
85 κιλά (7 αθλητές) |
1ος | Mahdi Mir Jafar SEYEDSADRI | Ιράν |
2ος | Octavius Travon BELLAMY | ΗΠΑ | |
3ος | Costel JUNCU | Ρουμανία | |
3ος | Mustafa LAGAP | Τουρκία | |
97 κιλά (5 αθλητές) |
1ος | Ulaanbaatar MUNKHBAYAR | Μογγολία |
2ος | Ivan MATEKOVIC | Κροατία |
|
3ος | Heikki Janne Mikael HAARAKANGAS |
Φινλανδία | |
3ος | — |
— | |
130 κιλά |
1ος | — | — |
2ος | — | — | |
3ος | — | — | |
3ος | — | — |
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης στην ηλικιακή κατηγορία Γ’ έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα ελληνορωμαϊκής στην ηλικιακή κατηγορία Γ’ |
|||
Κατ. βάρους | Θέση | Αθλητής | Χώρα |
58 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | Nurzhan NURBEKOV | Καζακστάν |
2ος | Baard FORNEBO |
Νορβηγία |
|
3ος | Philippe André MAUPIN |
Γαλλία |
|
3ος | Alireza Bemanali SHARIFI DARANI |
Ιράν |
|
63 κιλά (12 αθλητές) |
1ος | Tariel SHAVADZE | Γεωργία |
2ος | Aramayis POGHOSYAN | Αρμανία | |
3ος | Ilkay Varol DEMIRKOSE | Τουρκία | |
3ος | Frédéric Michel PAUL | Γαλλία | |
69 κιλά (12 αθλητές) |
1ος | Vitalii SAMOKHVALOV | Ρωσία |
2ος | Vadim PUGACHEV | Ρωσία | |
3ος | Stoycho Stoyanov KUBATOV | Βουλγαρία | |
3ος | Anders Roger SJOEQVIST | Σουηδία | |
7ος | Εμμανουήλ ΚΑΡΑΒΑΝΟΣ | Ισπανία | |
76 κιλά (13 αθλητές) |
1ος | Roy Bakke ANDERSEN | Νορβηγία |
2ος | Milen Manov KANEV | Βουλγαρία | |
3ος | Martin Inge DALSBOTTEN | Νορβηγία |
|
3ος | Mariusz Janusz WISNIEWSKI | Πολωνία | |
85 κιλά (5 αθλητές) |
1ος | Hristo Georgiev GABROVSKI | Βουλγαρία |
2ος | Gelu BORS | ΗΠΑ | |
3ος | Zeljko JOVISIC | Σερβία | |
3ος | — | — | |
97 κιλά (7 αθλητές) |
1ος | Morteza Habibollah YARMOTAGHI |
Ιράν |
2ος | Thomas SUMM | Γερμανία |
|
3ος | George Orlando PORTER | ΗΠΑ | |
3ος | Ferenc Laszlo NEDBALEK |
Ουγγαρία | |
130 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | — |
— |
2ος | — |
— | |
3ος | — |
— | |
3ος | — |
— |
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης στην ηλικιακή κατηγορία Δ’ έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα ελληνορωμαϊκής στην ηλικιακή κατηγορία Δ’ |
|||
Κατ. βάρους | Θέση | Αθλητής | Χώρα |
58 κιλά (9 αθλητές) |
1ος | Saidmagomed MASIEV | Ρωσία |
2ος | Igor CHUEV |
Ρωσία |
|
3ος | Dmitry ZANGIROV |
Ρωσία |
|
3ος | Aleksei CHISTIAKOV | Ρωσία |
|
5ος | Νικόλαος ΤΣΙΑΚΑΡΑΣ | Ελλάδα | |
63 κιλά (12 αθλητές) |
1ος | Domenico PICCININI | Ιταλία |
2ος | Lars Mikael DAHL | Σουηδία | |
3ος | Halil OZ | Τουρκία | |
3ος | Emil Zdravkov BOUDINOV |
Βουλγαρία | |
69 κιλά (14 αθλητές) |
1ος | Osman ONDER | Τουρκία |
2ος | Igor ILIN | Ρωσία | |
3ος | Majid Rajab TABEBORDBAR | Ιράν | |
3ος | Dieter Uwe HEMMANN | Γερμανία | |
5ος | Γρηγόριος ΝΙΚΗΤΙΔΗΣ | Ελλάδα | |
76 κιλά (7 αθλητές) |
1ος | Gennadii OVDIN | Ρωσία |
2ος | Gyozo Gyula LAKATOS | Ουγγαρία | |
3ος | Kari Matti MOISALA | Φινλανδία |
|
3ος | Iurii KANTORSHCHIKOV | Ρωσία | |
85 κιλά (8 αθλητές) |
1ος | Detlef Hein Lothar JOHN | Γερμανία |
2ος | Aap USPENSKI | Εσθονία | |
3ος | Toni Leander HANNULA | Φινλανδία | |
3ος | Mohammad Reza MARZBAN | Ιράν | |
97 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | Andrzej Adam WRONSKI | Πολωνία |
2ος | Rovshan ISMAYILKHANLI | Αζερμπαϊτζάν |
|
3ος | Vicentiu CULEA | Ρουμανία | |
3ος | Petrica CONSTANDACHE |
Ρουμανία | |
130 κιλά |
1ος | — | — |
2ος | — | — | |
3ος | — | — | |
3ος | — | — |
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης στην ηλικιακή κατηγορία Ε’ έχουν ως εξής:
Αποτελέσματα ελληνορωμαϊκής στην ηλικιακή κατηγορία Ε’ |
|||
Κατ. βάρους | Θέση | Αθλητής | Χώρα |
58 κιλά (8 αθλητές) |
1ος | Hedj Clarence NELSON | ΗΠΑ |
2ος | POLATBEKOV Aisabek |
Κιργιστάν |
|
3ος | Muhlis KAZIMOGLU |
Τουρκία |
|
3ος | Massimo TOCCI | Ιταλία |
|
63 κιλά (8 αθλητές) |
1ος | Mykhaylo NYLYPYUK | Ουκρανία |
2ος | Georgi Markov HRISTOV | Γαλλία | |
3ος | Mukhtar USSIN | Καζακστάν | |
3ος | Safer TSEVGOSH | Ρωσία | |
69 κιλά (10 αθλητές) |
1ος | Anatolii SOROKA | Ουκρανία |
2ος | Gheorghe PADURARU | Ρουμανία | |
3ος | Ivan Dimitrov RANGELOV | Βουλγαρία | |
3ος | Bruce Anthony MOE | ΗΠΑ | |
76 κιλά (16 αθλητές) |
1ος | Willem Jacobus PUTTER | Νότιος Αφρική |
2ος | Nikolay KAZAKOV | Ρωσία | |
3ος | Fikret POLAT | Τουρκία |
|
3ος | Vladimir BEZVERKHII | Ρωσία | |
85 κιλά (7 αθλητές) |
1ος | Miroslaw WIECZORKIEWICZ | Πολωνία |
2ος | Bernd HOLZAPFEL | Γερμανία | |
3ος | Valerii PAVLENKO | Ουκρανία | |
3ος | Victor GRAUR | Μολδαβία | |
97 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | Attila SZABO | Ρουμανία |
2ος | Abdulla ZABAKOV | Καζακστάν |
|
3ος | Dane SIMIC | Κροατία | |
3ος | Sadegh Mehdi NAZARICHALEHCHALEH |
Ιράν | |
130 κιλά (6 αθλητές) |
1ος | — | — |
2ος | — | — | |
3ος | — | — | |
3ος | — | — |
Πηγή: UWW