Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ιωσηφίδης

Την 5η θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Πάλης Εφήβων που διεξάγεται στη Ρώμη κατέκτησε ο Μιχάλης Ιωσηφίδης στα 97 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε  μέσω των ρεπεσάζ να ανέβει στο βάθρο, αλλά ηττήθηκε από τον Σαβολάϊνεν. Ο Φιλανδός που είναι Ν.1 στον κόσμο στον πίνακα αξιολόγησης επικράτησε στο μικρό τελικό με τεχνική πτώση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ιωσηφίδης σε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε την 5η θέση και δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου να κάνει την υπέρβαση και να ανέβει στο βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ελληνας πρωταθλητής είχε πάρα πολύ δύσκολη κλήρωση κι έχασε από τους 2 κορυφαίους αθλητές της κατηγορίας. Ο Σαργκσιαν (Ρωσία) που είχε νικήσει χθες τον Ιωσηφίδη κατέκτησε τελικά το χρυσό μετάλλιο.

Το πρωί στα ρεπεσάζ ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε με πτώση του Γεωργιανού  Κουτσισβίλι.