Πέντε μετάλλια σε διεθνές τουρνουά ο Α.Σ. Τρικάλων

Για μια ακόμη φορά η Σερβία και πιο συγκεκριμένα η πόλη του Zrenjanin ήταν ο ιδανικός προορισμός για την ομάδα του Α.Σ.Τρικάλων, καθώς το τριήμερο από 4 έως 6 Μαΐου έλαβε μέρος στο Kup Malih Sampiona.

Στους αγώνες συμμετείχαν 26 ομάδες από 8 συνολικά χώρες, δίνοντας ιδιαίτερο χρώμα και μεγάλες συγκινήσεις στους φιλάθλους, που μαζεύτηκαν για να δούνε από κοντά τους αυριανούς πρωταθλητές. Οι αγώνες είχαν έντονο ενδιαφέρον καθώς οι Τρικαλινοί παλαιστές, κατέκτησαν πέντε (5) μετάλλια πραγματοποιώντας μεγάλες εμφανίσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

• Θωμάς Βασδέκης στα 62 κιλά: 2ος Αργυρό μετάλλιο, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στους ειδικούς του αθλήματος διότι οι εμφάνιση του ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, κατάφερε να πραγματοποιήσει τρείς νίκες και μια ήττα.
  • Δημήτρης Θάνος στα 75 κιλά: 2ος Αργυρό μετάλλιο, παρά το νεαρό της ηλικιας του, διότι πάλεψε με αθλητές δυο χρόνια μεγαλύτεροι του, έδειξε στοιχεία έμπειρου και πολλά υποσχόμενου παλαιστή,το μέλλον του ανήκει καθώς στον τελικό της κατηγορίας, έχασε το χρυσό με σκόρ 6-5,
  • Στέλιος Ψωμάς στα 52 κιλά: 3ος Χάλκινο μετάλλιο, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με τις άρτια τεχνικές του εκτελέσεις, έχασε όμως το χρυσό μετάλλιο και ενώ κέρδιζε με σκόρ 5-0. Μια λάθος ενέργεια απο υπερβολική σιγουριά του στέρησε τον αγώνα, πέτυχε τρείς νίκες και μια ήττα,
  • Σωτήρης Μπακόπουλος στα 50 κιλά: 3ος Χάλκινο μετάλλιο, έδειξε στοιχεία ανοδικής πορείας και το μέλλον του ανήκει, καθώς μετά από τρείς νίκες θα μπορούσε να παλέψει στον τελικό της κατηγορίας, χάνοντας καθαρά από θέμα ατυχίας και εμπειρίας το χρυσό,
  • Θωμάς Τρέλλης στα 58 κιλά: 3ος Χάλκινο μετάλλιο, πάλεψε σταθερά και με τακτική κατάφερε να πραγματοποιήσει τρείς νίκες και μια ήττα. Προερχόταν από μεγάλη αποχή προπονήσεων λόγο τραυματισμού, η θέση αυτήν μας κάνει ιδιαίτερα χαρούμενους, και
    Γεώργιος Μήτσιος στα 40 κιλά: 7ος, Πέτρος Τρέλλης στα 40 κιλά: 11ος, Ανδρέας Κλημενώβ στα 40 κιλά: 12ος παλεύοντας και αυτός με δυο χρόνια μεγαλύτερους.

Την αποστολή στους αγώνες συνόδευσε ο προπονητής Βασίλης Μότσιος. Το Δ.Σ. και οι προπονητές (με αλφαβητική σειρά) Χρήστος Κατσαρός και Βασίλης Μότσιος, συγχαίρουν όλα τα παιδιά που πάλεψαν και προσπάθησαν για το καλύτερο και τους εύχονται καλή συνέχεια.