Στην κορυφή του κόσμου ο Πρεβολαράκης!

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξάγεται στην Λιθουανία, ανέβηκε ο Γιώργος Πρεβολαράκης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν πραγματικά… ασταμάτητος σε μία διοργάνωση που είχε πολύ υψηλό επίπεδο, καθώς σε όλο τον κόσμο οι αθλητές της Πάλης που διακρίνονται μπαίνουν στα σώματα ασφαλείας.

Ο Γιώργος Πρεβολαράκης στα 74κ. νίκησε στον πρώτο του αγώνα τον Ακρεμ (Αλγερία) με 8-0. Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ρώσο Τιουλιουμπάεφ και επικράτησε με 6-1. Στον ημιτελικό αγωνίστηκε απέναντι στον Τζαφάρι (Ιράν) και νίκησε με 6-1, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό, εξασφαλίζοντας μια θέση στο βάθρο. Εκεί αντιμετώπισε τον Νουραλίεφ. Απέναντι στον Ουκρανό αθλητή έπιασε ακόμη μια φορά εκπληκτική απόδοση και νίκησε με 6-1 ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οι επιτυχίες για την ελληνική Πάλη συνεχίζονται σε μία χρονιά, όπου η Ελλάδα μετράει, οχτώ μετάλλια στις κορυφαίες διοργανώσεις.

Πηγή: ΕΛ.Ο.Π.