3 ακόμη παγκόσμιες επιτυχίες για την Ελλάδα στο Μη Ολυμπιακό Αγώνισμα Πάλης του Grappling No-Gi

Συνεχίζονται οι επιτυχίες για την ελληνική αποστολή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μη Ολυμπιακών Αγωνισμάτων Πάλης στην Κρακοβία της Πολωνίας με τρία χάλκινα μετάλλια στο αγώνισμα του Grappling No-Gi στις 17/11/12.

Κατσινόπουλος Γιώργιος στην κατηγορία των +100 κιλών κατέκτησε την τρίτη θέση στο αγώνισμα του Grappling No-Gi, κερδίζοντας τις εντυπώσεις με τον συναρπαστικό αγώνα που είχε με το θρύλο του αθλήματος Jeff Monson. Ο Έλληνας αθλητής κέρδιζε στα 3 πρώτα λεπτά τον Jeff Monson με 1-0, έχασε όμως στη συνέχεια στις λεπτομέρειες. Χάρισαν, ωστόσο, στο κοινό έναν πραγματικά συγκλονιστικό αγώνα.

O Δημόπουλος Σαιντ Δαβίδ στην κατηγορία των 66 κιλών κατέκτησε, επίσης, την τρίτη θέση στο Grappling No-Gi.

Η Μαρία Παπαδοπούλου στην κατηγορία των 71 κιλών κατέκτησε το τρίτο χάλκινο μετάλλιο για την Ελληνική αποστολή στο Grappling No-Gi γυναικών.

Την Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012 συνεχίζονται οι αγώνες με το αγώνισμα του Grappling Gi.

Οι Έλληνες αθλητές που θα μας εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Grappling Gi ανδρών είναι:

1. Δημόπουλος Σαιντ Δαβίδ (κατηγορία 66 κιλών)

2. Δημητρόπουλος Ερμής (κατηγορία 77 κιλών)

3. Καρυπίδης Βιατσεσλάβ (κατηγορία 92 κιλών)

4. Κατσινόπουλος Γιώργιος (κατηγορία +100 κιλών)

Και η μοναδική Ελληνίδα αθλήτρια που θα αγωνιστεί στο Grappling Gi – Γυναικών είναι η Μαρία Παπαδοπούλου στην κατηγορία των 71 κιλών.

Με το χρυσό μετάλλιο μέχρι τώρα του Γιάννη Αρζουμανίδη στο ερασιτεχνικό ΜΜΑ και τα τρία χάλκινα στο Grappling No-Gi, η Ελληνική Αποστολή μπορεί να ελπίζει και σε περισσότερες ακόμη επιτυχίες από το αγώνισμα του Grappling Gi την αυριανή μέρα.