Αργυρός στο Μεσογειακό ο Μανουηλίδης

Με τη συμμετοχή αθλητών από 14 κράτη, διοργανώθηκε το Μεσογειακό πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης στην Τουρκία.

Η ελληνική αποστολή συμμετείχε με 7 αθλητές και διαιτητή τον κ. Μαυραγάνη Ιωάννη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών μας

Ο Πέτρος Μανουηλίδης στην κατηγορία των 74 κιλών κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με τον Αλγερινό Gnovini Biler με 2-0 στις περιόδους (7-0 και 1-0), στη συνέχεια κέρδισε το Σύριο Khaled A. επίσης με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 3-0), όμως στον τελικό έχασε από τον Κροάτη Neven Zugaj με 2-1 στις περιόδους (1-0, 0-1 και 3-0) και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Ο Αλέξανδρος Ποικιλίδης στην κατηγορία των 84 κιλών κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με τον Αλγερινό Zeghdene Messaoud με 2-1 στις περιόδους (4-0, 1-2 και 3-0), στη συνέχεια κέρδισε το Σύριο Alkhayat Maher Muh με 2-0 στις περιόδους (7-0 και 7-1), έχασε τον επόμενο αγώνα από τον αθλητή του Μονακό Mocanu Adrian με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 3-0) και κερδίζοντας τον Ιταλό Seibilia Vincenzo με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 4-0), κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Γιώργος Κουτσιούμπας στην κατηγορία των 96 κιλών κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με τον Τούρκο Akma Musa με 2-1 στις περιόδους (2-0, 0-4 και 2-0), στη συνέχεια κέρδισε το Σέρβο Bin Roland με 2-0 στις περιόδους (2-0 και 2-0), έχασε τον επόμενο αγώνα από τον Ιταλό Seibilia Beniamino με 2-1 στις περιόδους (3-0, 0-1 και 0-1) και κερδίζοντας τον Σύριο Naouzat Saleh με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 2-0), κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Αρτούρ Χατσατούρωφ στην κατηγορία των 60 κιλών κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με τον Μαροκινό Elbakali Mourad με 2-0 στις περιόδους (3-0 και 2-0), στη συνέχεια έχασε από τον Αιγύπτιο Said Abdel Monim με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 6-0), ενώ στον τελευταίο του αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έχασε από τον Σέρβο Fris Kristiyan με 2-0 στις περιόδους (2-0 και 3-0) και κατατάχθηκε στην 5η θέση.

Ο Ευγένιος Πέντορετς στην κατηγορία των 66 κιλών κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με τον Αλβανό Denis Nuriu με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 4-0), όμως στο δεύτερο αγώνα του έχασε από τον Σέρβο αθλητή Maksimovic A. με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 1-0) και κατατάχθηκε στη 7η θέση.

Ο Ξενοφών Κουτσιούμπας στην κατηγορία των 120 κιλών έχασε τον πρώτο του αγώνα με τον Τούρκο Guzel Ismail με 2-0 στις περιόδους (4-0 και 1-0) και κατατάχθηκε στη 8η θέση.

Ο Βασίλης Τερσενίδης στην κατηγορία των 55 κιλών έχασε τον πρώτο του αγώνα από τον Ιταλό Manea Federico με 2-0 στις περιόδους (1-0 και 4-0) και κατατάχθηκε στη 10η θέση.