Χάλκινος ο Σβετλίνσκιν στο Πανευρωπαϊκό εφήβων

Δεύτερη ημέρα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων 2012, και η χώρα μας κατάφερε με τον Βίκτωρα Σβετλίνσκιν, ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των 120 κιλών ελευθέρας πάλης, να πάρει το πρώτο της μετάλλιο στη μεγάλη αυτή αθλητική διοργάνωση που φιλοξενείται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Ο Πρωταθλητής και αθλητής της Αναγέννησης Ασπροπύργου Βίκτωρας Σβετλίνσκιν, κερδίζοντας στους δύο πρώτους γύρους τον Αρμένιο Hamlet Abrahamyan και το Γερμανό Franz Suss, φτάνει στον τρίτο γύρο ο οποίος και έκρινε τον φιναλίστ του πρώτου ομίλου όπου ηττάται από τον Ρώσο Vitaliy Gagiev με 3-1. Στα ρεπεσάζ και στον αγώνα που έκρινε το ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας, αντιμέτωπος με τον Λιθουανό Jonas Rudavičius στέφεται νικητής με 0-3.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες με ελληνικό ενδιαφέρων οι Θεοδόσης Βαλκανιώτης (55 κιλά) και Γεώργιος Σαββουλίδης (66 κιλά) ηττήθηκαν από τον Σλοβάκο David Berdis (3-0) και τον Ρώσο Khabib Batirov (1-3) αντίστοιχα, χωρίς περεταίρω συνέχεια στη διοργάνωση.

Ενώ στα 84 κιλά ο Ξενίδης Τιμοφεϊ κέρδισε (3-0) τον πρώτο του αγώνα ενάντια στο Αυστριακό Dominic Peter, ηττήθηκε όμως στον επόμενο γύρο από τον Μολδαβό Evgheni Eremiev (1-3) ο οποίος και κατετάγει τρίτος.

Παρακολουθήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο σε ζωντανή αναμετάδοση τους αγώνες, ενώ τα αποτελέσματα καθώς και πληροφορίες είναι διαθέσιμα στον ακόλουθο σύνδεσμο.