Χρυσός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Ερμής Δημητρόπουλος στο Μη Ολυμπιακό Αγώνισμα Πάλης του Grappling Gi

Ο Ερμής Δημητρόπουλος σημείωσε μια ακόμη μεγάλη επιτυχία για την Ελληνική Αποστολή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μη Ολυμπιακών Αγωνισμάτων Πάλης στην Κρακοβία της Πολωνίας κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 77 κιλών στο αγώνισμα του Grappling Gi στις 18 Νοεμβρίου 2012.

Την ίδια μέρα δύο ακόμη μεγάλες επιτυχίες για τον ελληνικό αθλητισμό. Ο Γιώργος Κατσινόπουλος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των +100 κιλών στο Grappling Gi έχοντας ήδη κατακτήσει και ένα χάλκινο στο Grappling No-Gi την προηγούμενη μέρα στο ίδιο πρωτάθλημα.

Επιπλέον, η Μαρία Παπαδοπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 71 κιλών στο Grappling Gi γυναικών, έχοντας ήδη ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο στο Grappling No-Gi γυναικών στην ίδια διοργάνωση.

Τα παιχνίδια και των τριών αθλητών ήταν συναρπαστικά και το πιο εντυπωσιακό ήταν πως ο Ερμής Δημητρόπουλος τελείωσε όλους τους αγώνες του σε λιγότερο από 50 δευτερόλεπτα.

Ο απολογισμός για την Ελληνική Αποστολή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μη Ολυμπιακών Αθλημάτων Πάλης στην Κρακοβία της Πολωνίας:

1. Χρυσό μετάλλιο για τον αθλητή Γιάννη Αρζουμανίδη στο ερασιτεχνικό ΜΜΑ.

2. Χρυσό μετάλλιο για τον Ερμή Δημητρόπουλο στο grappling Gi.

3. Αργυρό μετάλλιο για τον Γιώργο Κατσινόπουλο στο grappling Gi

4. Χάλκινο για τον Γιώργο Κατσινόπουλο στο Grappling No-Gi

5. Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημόπουλο Σαιντ Δαβίδ στο Grappling No-Gi

6. Χάλκινο μετάλλιο για τη Μαρία Παπαδοπούλου στο Grappling No-Gi γυναικών

7. Χάλκινο μετάλλιο για τη Μαρία Παπαδοπούλου στο Grappling Gi γυναικών

Η Ελληνική Αποστολή με τους αθλητές και τα 7 συνολικά μετάλλια (2 χρυσά, 1 αργυρό και 4 χάλκινα) σε μια μεγάλη παγκόσμια διοργάνωση επιστρέφει στην Ελλάδα Δευτέρα 19 Νοεμβρίου από την Κρακοβία της Πολωνίας αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μη Ολυμπιακών Αγωνισμάτων Πάλης.