Μια ανάσα από την πρόκριση ο Μπετινίδης

Χάλκινος ο Μπετινίδης στην Taiyuan της Κίνας, χωρίς όμως να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για το Λονδίνο ενώ ούτε ο Καρντάνοβ κατάφερε να προκριθεί, την σημερινή πρώτη ημέρα διεξαγωγής της 3ης Προκριματική φάσης για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου.

Ο Εμζάριος Μπεντινίδης στα 84 κιλά ελευθέρας, ηττήθηκε στο πρώτο γύρο τον αντίπαλό του Jose Daniel DIAZ ROBERTTI από την Βενεζουέλα με 0-3 (0-1, 0-3, 0-0), ο οποίος όμως έφτασε στον τελικό της κατηγορία, δίνοντας έτσι στον αθλητή μας μια δεύτερη ευκαιρία στα ρεπεσάζ. Αντιθέτως ο Αμιράν Καρντάνοβ δυστυχώς ηττήθηκε στο πρώτο γύρο αντιμέτωπος με τον Νότιο Κορεάτη KIM Jin-Cheol με 1-3 (0-2, 3-1, 0-1).

Στην πορεία του στα ρεπεσάζ ο Μπεντινίδης κέρδισε τον Ιρλανδό DOLLY Alexander William με 3-1 (3-1, 3-1, 0-0), τον VEREB Istvan από την Ουγγαρία με 3-0 (5-0, 1-0, 0-0), τον Βούλγαρο GANEV Mihail Petrov με 3-0 (3-0, 3-0, 0-0) κερδίζοντας έτσι το ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας. Τέλος στην διεκδίκηση της θέσης πρόκρισης με τον έτερο χάλκινο της κατηγορίας, επικράτησε ο Καζάκος BAIDUASHOV Yermek.

Η ζύγιση της επόμενης ημέρας έχει ολοκληρωθεί, με τους αθλητές μας να αγωνίζονται από τον πρώτο γύρο με τους ακόλουθους αντιπάλους:

• ΑΡΖΟΥΜΑΝΙΔΗΣ Ιωάννης – BASIEV Ruslan (ARM)
  • SCARAMUZZI Saverio (ITA) – ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Ιωάννης
  • ΤΟΥΝΟΥΣΙΔΗΣ Θεόδωρος – AZIZSIR, Ramsin (GER)

Από την 3η αυτή φάση προκρίνονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου οι τρείς πρώτοι αθλητές και οι δύο πρώτες αθλήτριες από κάθε στυλ και Ολυμπιακή κατηγορία βάρους (συνολικά 50 αθλητές και αθλήτριες).

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα των αγώνων.