Ολυμπιακοί Αγώνες του 2012 – Αυλαία για την γυναικεία πάλη

Αυλαία και για την γυναικεία πάλη σήμερα στους 30-στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου με την διεξαγωγή των αναμετρήσεων στα 55 και 72 κιλά, στα 55 κιλά την χώρα μας εκπροσώπησε η Μαρία Πρεβολαράκη.

Η πρωταθλήτριά μας ήταν bye στο πρώτο γύρο ενώ στον δεύτερο αντιμετώπισε την Ratkevich Yuliya από το Αζερμπαϊτζάν. Στο πρώτο γύρο η αναμέτρηση στη κανονική διάρκεια έληξε 0-0 με την αθλήτριά μας να κερδίζει το δέσιμο δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα και χάνει τη πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο και στο κρίσιμο σημείο όπου η αθλήτριά μας κάνει μπάσιμο και παίρνει το πόδι την αντιπάλου ο διαιτητής αποφάσισε ότι θα πρέπει να κάνει σύσταση στον δεύτερο προπονητή του Αζερμπαϊτζάν να απομακρυνθεί από την γωνιά και διακόπτη με σφύριγμα την ενέργειά της αθλήτριάς μας. Τελικά 20 δεύτερα πριν την λήξη της 2ης περιόδου η Αζέρα αθλήτρια καταφέρνει και παίρνει έναν πόντο και με το τρόπω αυτό τον αγώνα.

Ελπίζουμε και ευχόμαστε στη πρωταθλήτριά μας αυτή να είναι η πρώτη σε μια σειρά από συμμετοχές σε Ολυμπιακούς αγώνες, μιας και έχει όλα τα φόντα να συνεχίσει και να διακριθεί.

Για την ιστορία, στα 55 κιλά το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε αν οι με την Saori Yoshida να κατακτά το τρίτο της χρυσό Ολυμπιακό με τους Ιάπωνες να διατηρούν την πρωτοκαθεδρία στην γυναικεία πάλη. Το αργυρό κέρδισε η Καναδέζα Verbeek Tonya Lynn ενώ τα χάλκινα της κατηγορίας η Κολομβιανή Renteria Castillo Jackeline και η Αζέρα Ratkevich Yuliya.

Στα 72 κιλά και σε ένα συναρπαστικό τελικό η Βουλγάρα Αργυρή Ολυμπιονίκης του Πεκίνο και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Zlateva Hristova Stanka δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό, ηττήθηκε από την Ρωσίδα Vorobieva Natalia. Η Manyurova Guzel από το Καζακστάν και η Ισπανίδα Unda Maider κατέκτησαν τα χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας.

Αύριο ξεκινούν οι αγώνες της ελευθέρας πάλης με τις κατηγορίες των 55 και 74 κιλών όπου ο πρωταθλητής μας Αλέκος Μοτσάλιν ο οποίος είναι στο πρώτο γύρο bye αντιμετωπίζει στον δεύτερο γύρο τον Ουζμπέκο Tigiev Soslan.

Του ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Οι αγώνες σε απευθείας αναμετάδοση αλλά και σε μαγνητοσκόπηση στον ακόλουθο σύνδεσμο.