Otarsultanov και Burroughs – τα πρώτα χρυσά μετάλλια της ελευθέρας

Πρεμιέρα για την ελευθέρα πάλη η χθεσινή στο Λονδίνο, με 38 υψηλού επιπέδου αθλητές να μπαίνουν στις παλαίστρες διεκδικώντας τα Ολυμπιακά μετάλλια στις κατηγορίες βάρους των 55 και 74-ρων κιλών. Στη μάχη από ελληνικής πλευράς ρίχθηκε ο Αλέκος Μοτσάλιν στα 74 κιλά.

Ο πρωταθλητής μας, ο οποίος στο πρώτο γύρο ήταν bye αντιμετώπισε στον δεύτερο τον Ουζμπέκο Soslan Tigiev από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-0 (0-3,0-1,0-0), ο αντίπαλός του στη συνέχεια έχασε από τον Ιρανό φιναλίστ Goudarzi Sadegh Saeed στερώντας από τον αθλητή μας την όποια συνέχεια στα ρεπεσάζ .

Στα 74 κιλά την παράσταση έκλεψε ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Αμερικανός Jordan Burroughs ο οποίος στην πορεία του προς το χρυσό αντιμετώπισε επιτυχώς στον ημιτελικό τον περσινό του αντίπαλο στη Κωνσταντινούπολη και διεκδικητή του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, Ρώσο πρωταθλητή Denis Tsargush, για να φτάσει στο μεγάλο τελικό της κατηγορίας. Εκεί επιβλήθηκε, στους δύο γύρους που κράτησε ο αγώνας, του Ιρανού Sadegh Saeed Goudarzi με 3-0 (0-1,0-1,0-0) κερδίζοντας έτσι την υψηλότερη θέση στο βάθρο και το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας, οι Soslan Tigiev και Denis Tsargush κατέκτησαν τα χάλκινα μετάλλια.

Στα 55 κιλά το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Ρώσος πρωταθλητής Dzhamal Otarsultanov ο οποίος επιβλήθηκε του Γεωργιανού αντιπάλου του Vladimer Κhinchegashvili με 3-1 (1-0,4-3,0-0). Τα χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας έλαβαν ο Βόρειο Κορεάτης Kyong Il Yang και ο Ιάπωνας Shinichi Yumoto.

Οι αγώνες σε απευθείας αναμετάδοση αλλά και σε μαγνητοσκόπηση στον ακόλουθο σύνδεσμο.