Το βάθρο των νικητών της ομαδικής κατάταξης στο στυλ της ελληνορωμαϊκής για το 2022 στους άνδρες.

Πρωταθλητής Ελλάδας στην Ελληνορωμαϊκή ο ΠΑΟΚ

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πάλης Ανδρών – Γυναικών που διεξάγεται στην Χαλκίδα. Κατά την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης αγωνίστηκαν οι αθλητές στο στυλ της ελληνορωμαϊκής και το θέαμα που παρουσίασαν ήταν ιδιαίτερα υψηλό.

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Εθνικός και την τρίτη ο ΒΑΟ.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε πολλές έντονες αναμετρήσεις και ξεχώρισε ο τελικός στα 77κ. όπου ο Χρήστος Κουτσουρίδης οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος υστερούσε στην ισοπαλία με τον Ανδρέα Βασιλακόπουλο, αλλά κατάφερε να πάρει δύο πόντους και ταυτόχρονα το χρυσό μετάλλιο.

Το Δ.Α.Κ. Μελίνα Μερκούρη που είχε γεμίσει από κόσμο χάρισε απλόχερα σε δύο αθλητές το χειροκρότημα. Αρχικά στον Βλαδίμηρο Ματία, όπου μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου αποσύρθηκε από την ενεργό δράση. Και στον Νίκο Παγγέα με σύνδρομο Down, ο οποίος αγωνίστηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα και αποθεώθηκε από όλους.