Reihanpour και Vlasov χρυσοί Ολυμπιονίκες στα 55 και 74 κιλά ελ/κής

Πρεμιέρα για το άθλημα της πάλης σήμερα Κυριακή 05 Αυγούστου 2012, 9η ημέρα διεξαγωγής των 30-των Ολυμπιακών αγώνων στο Λονδίνο. Κατά τη σημερινή ημέρα διεξήχθησαν οι αγώνες στα 55 και 74 κιλά της ελληνορωμαϊκής πάλης.

Το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας των 55 κιλών ο πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2005-07 και 2009-10) Ιρανός Hamid Sorian Reihanpour, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας αντιμετωπίζοντας στον τελικό τον εξίσου ικανό Αζέρο Rovshan Bayramov, κατακτώντας έτσι τον μοναδικό τίτλο που έλειπε από το βιογραφικό του αυτόν του χρυσού Ολυμπιονίκη, καθώς τέσσερα χρόνια πριν στο Πεκίνο είχε πάρει την 5η θέση. Τις τρίτες θέσεις και κατά συνέπεια τα χάλκινα μετάλλια στην ίδια κατηγορία κατέλαβαν ο Peter Modos από την Ουγγαρία και ο Mingiyan Semenov από τη Ρωσία.

Στα 74 κιλά ο Ρώσος αθλητής Vlasov Roman κέρδισε τον Αρμένιο Julfalakyan Arsen σε έναν συναρπαστικό τελικό όπου ο Ρώσος πρωταθλητής επιβλήθηκε στις δύο περιόδους του Αρμένιου αντιπάλου του. Στη πρώτη περίοδο ο ρώσος κατάφερε να τραβήξει από την θέση του πάρτερ παίρνοντας έτσι την περίοδο ενώ ο αντίπαλός του Julfalakyan στην δεύτερη περίοδο δεν κατάφερε να τραβήξει λαβή από την κάτω θέση σφραγίζοντας έτσι το αποτέλεσμα του τελικού. Ο Ahmadov Emin από το Αζερμπαϊτζάν και ο Λιθουανός Kazakevic Aleksandr κέρδισαν τα χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας.

Αύριο Δευτέρα θα συνεχιστούν οι αγώνες της ελληνορωμαϊκής με τις κατηγορίες των 6084 και 120 κιλών.

Οι αγώνες σε απευθείας αναμετάδοση αλλά και σε μαγνητοσκόπηση στον ακόλουθο σύνδεσμο.