Σάρωσαν… τα μετάλλια οι παλαιστές μας στην Πολωνία!

Στο προηγούμενο φύλλο αναφερθήκαμε στους αθλητές του Συλλόγου «Ο Πολυνείκης» Μοσχάτου και στον προπονητή τους Χαράλαμπο Χαφουσίδη, που παρά τις δυσκολίες δεν παρατάνε το «άθλημα των Ολυμπιονικών», την πάλη, και μας κάνουν ξανά και ξανά υπερήφανους ως Έλληνες, και ιδιαίτερα ως Πόντιους, διότι πρόκειται για τ’ εμέτερα τα παιδία, από έναν ή και δύο γονείς.

Τα αποτελέσματα της συμμετοχής της ομάδας λοιπόν στο Διεθνές Τουρνουά Πάλης στην Πολωνία, το τριήμερο 20-22 Νοεμβρίου, όπου οι παλαιστές μας κυριολεκτικά σάρωσαν τα μετάλλια, επιβεβαιώνουν πως αυτοί οι αθλητές αξίζουν τη στήριξή σας.

Συγκεκριμένα, χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 74 kg πήρε ο Κώστας Αλιόσετσκιν, αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία 96 kg πήρε ο Αλέξης Καουσλίδης, ενώ χάλκινα μετάλλια πήραν οι Κύριλλος Μπίνεμπαουμ (50 kg), Γιώργος Σαββουλίδης (66 kg) και Τιμόθεος Ξενίδης (84 kg). Με 5 μετάλλια στη διοργάνωση, η ελληνική αποστολή κατέλαβε την πρώτη θέση στην ομαδική κατάταξη, δικαιώνοντας το σπουδαίο έργο του προπονητή και των παλαιστών.