Ιστορία έγραψε ο Κουβανός παλαιστής της ελληνορωμαϊκής Mijain Lopez Nunez

Δεν έκρυβε την χαρά και τον ενθουσιασμό του ο Κουβανός Mijain Lopez Nunez με το σφύριγμα λήξης του τελικού των 130 κιλών ελληνορωμαϊκής πάλης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο.

Μόλις είχε πετύχει το ακατόρθωτο, αυτό που ο θρύλος της ελληνορωμαϊκής πάλης, ο μεγάλος Alexander Karelin  δεν κατάφερε. Ο μεγαλύτερος παλαιστής των υπερβαρέων στον κόσμο, όπως αποδείχθηκε σήμερα, μόλις είχε κερδίσει το τέταρτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Γιαπωνέζα αθλήτρια Kaori Icho, ήταν η πρώτη γυναίκα που κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια σε τέσσερις Ολυμπιακούς Αγώνες (2004, 2008, 2012 και 2016).

Όλος ο κόπος δεκαετιών προπόνησης και αγώνων έφεραν τον 38χρονο Κουβανό στις Ολυμπιακές παλαίστρες του Τόκυο, όπου ένα από δεκαετίες ρεκόρ καταρρίφθηκε εντυπωσιακά. Ο άνθρωπος που θα μπορούσε να σταματήσει την επίτευξη αυτού του νέου ρεκόρ ήταν ο 27χρονος Γεωργιανός Iakobi Kajaia, κάτοχος του τίτλου του πρωταθλητή Ευρώπης.

Όμως ο καλοκάγαθος γίγαντας που ακούει στο όνομα Lopez Nunez ήταν αποφασισμένος να μην το επιτρέψει αυτό, έτσι και έγινε, με στυλ και μεθοδικότητα χωρίς να δώσει πόντο – όπως είχε κάνει σε όλο το τουρνουά. Οι ελάχιστοι θεατές, με τη λήξη του αγώνα ξέσπασαν σε παρατεταμένες ζητωκραυγές με τον τετράκις πλέον χρυσό Ολυμπιονίκη να αρπάζει την κουβανική σημαία και κρατώντας την ψηλά να κάνει τον γύρο του θριάμβου.

Η πορεία του προς την κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου ξεκίνησε με νίκη επί του Ρουμάνου Alin Alexuc Ciurariu (9-0) και του Ιρανού Amin Mirzazadeh (8-0). Ο κρίσιμος αγώνας του ημιτελικού εναντίον του Τούρκου Riza Kayaalp, ενός απ’ τους λίγους παλαιστές που τον έχουν κερδίσει (Παγκόσμιο του 2011), δεν τον εμπόδισε να φτάσει στον τελικό, κέρδισε τον αγώνα με 2-0.

Ο μεγάλος αυτός αθλητής με το πέρας των απονομών δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση, αφήνοντας έτσι χώρο στους νεότερους αθλητές να προσπαθήσουν να φτάσουν και αν μπορέσουν να καταρρίψουν το νέο αυτό ρεκόρ που φέρει τ’ όνομά του.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι τα δύο χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας κατέκτησαν ο Τούρκος Riza Kaylaap, κερδίζοντας τον  Ιρανό  Amin Mirzazadeh (23 ετών) με 7-2, και ο Ρώσος Sergei Semenov (25 ετών) ο οποίος νίκησε τον Χιλιανό Yasmani Acosta Fernandez με 1-1.