Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Grappling 2012 – Αποτελέσματα Gi

Διεξάχθηκε από 27 έως 30/06/2012 το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Grappling του 2012, οι αγώνες διοργανώθηκαν από τη Βελγική Ομοσπονδία Πάλης στην πόλη των Βρυξελλών και στο Κλειστό Γυμναστήριο Complexe Sportif du Palais du Midi.

Στη διοργάνωση και στο στυλ Grappling Gi η χώρα μας κατέκτησε δύο μετάλλια με τους αθλητές Δημόπουλο Σαϊντ και Δημητρόπουλο Ερμή στα 66 και 77 κιλά αντίστοιχα.

Ο Δημόπουλος Σαϊντ ο οποίος είχε αγωνιστεί και διακριθεί και στο No-Gi, αντιμετώπησε στο πρώτο γύρο τον Σέρβο STESEVIC Vukoje τον οποίο και κέρδισε με 5-0 (1-6). Στον επόμενο γύρο κέρδισε το Ρώσο αντίπαλο του ZALEEV Georgy με 3-1 (6-4) φτάνοντας έτσι στον τελικό με τον άλλον φιναλίστ της κατηγορίας Πολωνό LOSKA Jedrzej από τον οποίο όμως ηττήθηκε με 5-0 (1-6) κατακτώντας έτσι το αργυρό μετάλλια της κατηγορίας.

Το δεύτερο μετάλλιο στο ίδιο στυλ, αυτό όμως χάλκινο, ήρθε από τον πρωταθλητή μας Δημητρόπουλο Ερμή ο οποίος στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Ισπανό LAFUENTE J. με 0-5 (1-0), ηττήθηκε όμως στη συνέχεια από τον φιναλίστ της κατηγορίας Πολωνό KOZAK Maciej 1-3 (1-5). Στα ρεπεσάζ όμως κέρδισε τον Γάλλο GONCALVES Clément με 4-0 (0-3) κατακτώντας έτσι την τρίτη (3η) θέση.

Στα 84 κιλά της κατηγορίας ο αθλητής μας Δράκος Ιωσήφ κατετάγει 8οςΣυγχαίρουμε όλους τους αθλητές μας διακριθέντες και μη για τη συμμετοχή τους στη μεγάλη αυτή διοργάνωση.